Çukurova Basketbol’un EuroCup Women’ı Kazanabilmesi için 3 Sebep


Bu sezon Avrupa’da ve ligde yoluna namağlup devam eden takımımızın muhteşem performansını FIBA, kendi sitesinde yayınladığı bir haber ile yorumladı:

1. Alina Iagupova

Avrupa’daki en çarpıcı oyunculardan Alina Iagupova 20.5 sayı, 6.1 asist, 5.1 ribaunt ortalaması ile muhteşem bir sezon geçiriyor. İnanılmaz bir itici güç olan Alina, takımının ana parçası. Alina scoutların, ismini ilk önce yuvarlak içine aldığı bir oyuncu. Onu durdurmak çok zor. Ondan uzak durursanız, mesafe tanımayan atışlarıyla sizin kalbinize kıracaktır, çok yaklaşırsanız atletikliği ve güçlü deparlarıyla sizi geçip potaya yönelecektir. Yıldızı yıllardır göz önünce olmasına rağmen WNBA’in kapılarını ona henüz açması pek şaşırtıcı. Alina, Los Angeles Sparks formasıyla oynamak için bir sözleşme imzaladı. Yine de Iagupova, Çukurova Basketbol’un EuroCup Women’da en üst seviyeye ilerleyişinde etkili bir isim olacaktır.

2. Mükemmel bir 10

 

Bu sezon Çukurova Basketbol için kusursuz bir şekilde devam ediyor ve sezon başından bu yana galibiyeti damarlarında taşıyorlar. Bu da Avrupa’da 10-0’lık bir galibiyet serisi anlamına geliyor ki bu onları turnuvada tek namağlup takım yapıyor. Ayrıca takımın başarısı istatistiki olarak da göze çarpıyor. Öyle ki takım, atılan sayıda, iki sayılık atışlarda, üç sayılık atışlarda, asist ve verimlilik istatistiklerinde ilk sırada. Ek olarak haklarını vermek lazım, çok çekişmeli liglerinde de namağlup bir şekilde liderlik koltuğunda oturuyorlar. Bu tür bir uyum kafa patlatıcı ancak geçen hafta henüz finale bile ulaşamadan Türkiye Kupası’na veda ettiler. Belki de bu onlara EuroCup Women için ekstra motivasyon sağlayacak bir uyan çağrısıydı.

2. Çoklu Etkili Oyuncu

 

Her ne kadar Alina Iagupova’nın mükemmel performansını bu turnuvayı kazanabilmeleri için ana sebep olarak görsek de, Çukurova Basketbol’u tek oyuncunun oluşturduğu bir takım olarak görmek büyük bir yanlış olur. Etkili bir çok oyuncusu olduğu için bunu söylemek doğruluktan uzak olur. Belçikalı şutör Kim Mestdagh mükemmel şut yeteneğiyle her rakibe karşı takımını önce taşıyabilir; Astou N’Dour, takımına çok önemli sayılar kazandırabilir; Chelsea Gray bir fark yapıcı peki Liudmyla Naumenko? Hakkında hiç kimsenin konuşmadığı bir oyuncu. Ukraynalı forvet bu sezon %65 gibi mükemmel bir şut istatistiğine sahip ve kariyerinin en iyi sezonunu yaşıyor.