Astou N’Dour Röportajı


İspanyol süperstarımız Astou N’Dour ile bir röportaj gerçekleştirdik.
We have interviewed our Spanish superstar Astou N’Dour. 

First of all, could you please tell us about your transfer story to Çukurova Basketbol. How have things proceeded? / İlk olarak, bize Çukurova Basketbol’a transfer olma hikayenden bahseder misin? Her şey nasıl ilerledi?

I was very interested in an ambitious project. So when the offer came I saw that things could go well during the season. I liked the club, the project, the city. It was a good idea.

İddialı bir proje oluşu çok ilgimi çekti. Dolayısıyla teklif geldiğinde işlerin sezon süresince iyi gidebileceğini gördüm. Kulübü, projeyi, şehri sevdim. İyi bir fikirdi.

This is not your first time in Turkey. What did you feel when you heard of  Çukurova Organization had an offer for you? / Bu Türkiye’ye ilk gelişin değil. Çukurova Basketbol’un senin için bir teklifi olduğunu öğrendiğinde neler hissettin?

Well happy because it was to return to a league as good as the Turkish, compete against great players and be in a serious organization with aspirations. As I said, it seemed like a perfect place for me.

Mutlu oldum çünkü Türkiye ligi kadar kaliteli bir lige geri dönüp, büyük oyunculara karşı mücadele edecektim ve ciddi bir takıma katılacaktım. Dediğim gibi, benim için mükemmel bir yermiş gibi görünüyordu.

Let’s get back to your first time in İstanbul. Did you have any doubts before your transfer to Turkey, at that time?/ İstanbul’daki ilk zamanına geri dönelim. Türkiye’ye ilk transfer olduğunda olduğunda neler hissettin? 

No, because I knew that it was probably one of the best leagues in Europe and a great organization. Also because of my culture, I knew that I was going to adapt very well to this beautiful country, and that’s how it was.

Hayır, çünkü Avrupa’nın en iyi liglerinden biri ve çok iyi bir organizasyon olduğunu biliyordum. Ayrıca, kültürüm sebebiyle bu güzel ülkeye gayet iyi bir şekilde adapte olacağımı biliyordum. 

You were born in Dakar, Senegal. How was your first introduction with basketball? / Dakar, Senegal doğumlusun. Basketbol ile ilk nasıl tanıştın?

My parents have played basketball, and I have started to play it at school. Then there were a series of circumstances that made me grow and improve my game. Then, I only thought about basketball. I was growing day by day and I took it more serious every single day.

Anne ve babam geçmişte basketbol oynamışlardı zaten; benim de ilk tanışmam okulda oldu. Ardından hem kendimi hem de oyunumu geliştiren bir çok durum yaşadım ve o dönem sadece basketbol düşünür olmuştum. Oyunu her geçen gün daha da ciddiye alıyor, gün be gün gelişim gösteriyordum.

Have you practiced any other sports in your childhood? /  Çocukluğunda başka sporlarla ilgilendin mi?

I liked many sports, but because of my height and my skills, I have always focused on basketball.

Pek çok sporla ilgilendim ama boyum ve yeteneklerim sebebiyle odağım hep basketboldu. 

How was your childhood years? / Çocukluk yılların nasıldı?

I remember my childhood very well and I was very happy. With few things, but sharing with many people, playing, I do not have a bad memory and the truth that I am very grateful for all those years because they made me what I am today.

Çocukluğumu iyi hatırlıyorum; fazlasıyla mutlu bir çocukluk geçirdim. Az şeyleri çok kişiyle paylaştığımız; oyun dolu bir çocukluktu. Hiç kötü anım yok. Doğrusu o yıllar için minnettarım çünkü bugün beni ben yapan o yıllardı.

This is your 3rd season in Turkey. What do you think about the basketball style of Turkish League? Do you like the game style here? How would you describe it? / Bu senin Türkiye’deki 3. sezonun. Türkiye Ligi’nde oynanan basketbol ile ilgili neler düşünüyorsun? Burada oynanan oyunu beğeniyor musun? Buradaki oyunu nasıl tanımlarsın?

Well, it’s my second season here in Turkey. I think the best players are here, so we’re probably talking about one of the best leagues. Here, there is no room for mistake, and the physics play an important role, but also tactics. There are great coaches and very smart players. Any failure is critical. And I think that makes you better as a player. Not only is it a good experience on a personal level, but it helps you on the individual level, and in the most important, the group.

Bu benim Türkiye’deki ikinci sezonum. En iyi oyuncuların burada olduğunu düşünüyorum; ve belki de en iyi liglerden biri hakkında konuşuyoruz… Burada hataya yer yok ve fiziksel oyun önemli bir etmen ancak taktik de önemli. Çok iyi koçlar ve çok zeki oyuncular var. Her hata çok kritik. Ve bence bu sizi bir oyuncu olarak daha da iyi yapıyor. Bu yalnızca kişisel açıdan iyi bir tecrübe değil, oyuncuyu bireysel olarak da geliştiriyor ve tabii en önemlisi takımı da.

You give your everything on the pitch. You love to hustle. You love to use up your energy. You are a true example for young players. Who were your role model when you were young? / Bir oyuncu olarak sahada her şeyini ortaya koyuyorsun. Mücadele etmeyi, tüm enerjini kullanmayı seviyorsun. Genç oyuncular için doğru bir örneksin. Profesyonel olmadan önce kendine örnek aldığın oyuncular var mıydı?

Well, I like many players but I try to get the best of them all. I’ve also had the luck to play on very good teams and look at what they do well and go to take all that to be a better player. There are so many good players; I prefer to focus on many instead of just one.

Birçok oyuncuyu beğeniyorum ancak hepsinden en iyi şeyleri kapmaya çalışıyorum. Çok iyi takımlarda oynama şansına da sahip oldum ve onların neyi iyi yaptıklarına bakıp bunları daha iyi bir oyuncu olmak için kullandım. Pek çok iyi oyuncu var, bu yüzden sadece tek bir oyuncuyu örnek almak yerine, birden çok oyuncuya odaklanıyorum. 

Do you do any personal training in addition to your daily training with the team? / Takımla olan günlük antrenmanına ek olarak bireysel antrenman yapıyor musun?

I like to be in shape and that is why I take great care of my diet, rest the right hours and give my best in training. Nowadays it is very difficult to endure if you are not in shape. I have linked last season in Italy, with the WNBA, then the Spanish national team and now I am here with Eurocup and Turkish League. If I do not take care of myself, I can not stand it.

Fiziksel olarak formda olmayı seviyorum ve bu yüzden yediklerime çok dikkat ediyorum. Yeteri kadar dinleniyorum ve antrenmanlarda elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Artık, eğer formda değilseniz mücadele etmeniz çok zor. Geçen sezon İtalya Liginde, WNBA’de ve İspanya Milli Takımında oynadım. Ve şimdi burada EuroCup Women ve Türkiye Ligi’nde mücadele ediyorum. Eğer kendime dikkat etmezsen, bu tempoya dayanamam.

Çukurova is a new team with a lot of young players. How is the team chemistry and how is friendship in the team. / Çukurova, genç oyunculardan oluşan yeni bir takım. Takımın kimyası ve takımdaki arkadaşlık nasıl?

Very good, I’m very happy. There are people with a lot of ambition and desire to do well. Young people who compete to go one step further, and as a group I can only say good words. On and off the court. So if the chemistry is good, that translates into matches. I really am very happy.

Çok güzel, çok mutluyum. Burada gerçekten çok hırslı ve işini iyi yapmak isteyen insanlar var. Bir sonraki seviyeye geçmek için mücadele eden bir takım hakkında sadece olumlu şeyler söyleyebilirim… Hem sahada hem de saha dışında. Yani, eğer kimya iyiyse bu maçlara da yansıyor. Gerçekten çok mutluyum.

How is your relationship with your team mates? Who is your bestie so far? Takım arkadaşlarınla olan ilişkin nasıl? Şu ana kadarki en iyi arkadaşın kim?

I get along very well with all of them, to be honest. Also because of my religion, I feel very comfortable with everyone and they understand me. I’ve always thought that if people get along on the team, things will go better. Here we all get along very well, and it is seen on a daily basis.

Dürüst olmak gerekirse hepsiyle çok iyi anlaşıyorum. Ayrıca, dinim nedeniyle herkesle gayet rahatım, beni anlıyorlar. Eğer takımdakiler birbirleriyle iyi anlaşırsa, her şeyin daha iyiye gideceğini düşünmüşümdür hep. Hepimiz birbirimizle çok iyi anlaşıyoruz ve bu da günlük hayatımızda da dışarıdan görülüyor.

Could you tell us your daily life in here Mersin? What do you do in your spare time? Have you learned any Turkish yet? / Mersin’deki günlük yaşantından bahsedebilir misin? Boş zamanlarında neler yapıyorsun? Hiç Türkçe öğrenebildin mi?

I try to keep some schedules to have the days scheduled. Give everything in training, make the necessary meals and rest when necessary. Also know some things about the city, but with so much trip it becomes a bit difficult. But above all, I want to be professional and dedicate my life to basketball and to God. And yes, I’m already learning some words in Turkish, but I need more time :)!

Günlerimi planlamak için program yapmaya çalışıyorum. Her şeyimi antrenmanlara veriyorum, gerekli yemekleri yiyorum ve gerektiği zaman da dinleniyorum. Ve tabii şehri de tanımak istiyorum ama bunca yoğun seyahat programımız içerisinde biraz zor oluyor bu. Hepsinden öte iyi bir profesyonel olmak; hayatımı basketbola ve Tanrıya adamak istiyorum. Ve evet bazı Türkçe kelimeler öğreniyorum ama biraz daha zamanım var 🙂

Mersin is well known with its delicates. Do you like the local food here? If yes, what’s your favorite food here? / Mersin, yemeklerinin güzelliğiyle bilinen bir şehir. Buradaki yerel yemekleri beğeniyor musun? Eğer öyleyse,  favori yemeğin ne?

Hahaha, I have tried some things and they are wonderful. People would have to know more about Turkey and this type of food because I’m sure people would come to try them. The Turkish cuisine is very good, I already checked it in my previous stage in Istanbul and now I confirm it. I will cook a mixture of Senegalese, Spanish and Turkish cuisine in the future :).

Hahaha, bazılarını denedim ve harikalardı. İnsanlar Türkiye ve yemekleri hakkında çok daha fazla şey bilmeliler çünkü eminim ki bilmeleri durumunda gelip denemek isteyeceklerdir. Türk mutfağı çok iyi. Daha önce İstanbul’da bulunduğum dönemde Türk mutfağını denemiştim zaten ama şimdi bunu onaylayabilirim. Gelecekte Senegal, İspanyol ve Türk mutfağı karışımı yemekler yapacağım 🙂 

What are your hobbies? Can you create time to spend on your hobbies in this crazy schedule? / Hobilerin neler? Bu çılgın programda hobilerine zaman ayırabiliyor musun?

As you say, it is difficult with so many matches. I like technology, but outside of basketball I also dedicate a lot of time to religion. I like to think, to approach, to reflect. I think it makes you a better person, and it allows you to have a much wider vision of the world. God is very important in my life.

Söylediğiniz gibi, bu kadar çok maç varken bu çok zor oluyor. Teknolojiyi sevdiğimi söyleyebilirim fakat basketbolun dışında  inançlarıma ve dinime baya zaman ayırıyorum. Düşünmeyi, yaklaşmayı ve yansıtmayı seviyorum. Bence bu kişiyi daha iyi bir insan yapıyor ve dünyaya daha geniş bir çerçeveden bakmasını sağlıyor. Tanrı hayatımda çok önemli bir yere sahip. 

Do you listen music before the games? Something relaxing or motivational? What is your taste? / Maç öncesi müzik dinler misin? Rahatlatıcı birşeyler mi yoksa motive edici birşeyler mi? Ne tarz müzik seversin?

Yes, I listen. I really like Senegalese music and it motivates me. My favorite singer is Carlou he’s the best, really! But also I really like Youssou N’Dour, I like Wally B. Seck and Latin music too. I’m still discovering Turkish music, to see if I find any song that gives me strength, hahaha.

Evet, dinliyorum. Senegal müziğini çok seviyorum, beni motive ediyor. En sevdiğim şarkıcı Carlou, o gerçekten en iyisi! Ayrıca Youssou N’Dour’u, Wally B. Seck’i ve Latin müziklerini de de çok seviyorum. Bana güç verecek şarkılar bulmak için Türk müziğini keşfediyorum hala 🙂

Let’s go back to basketball again. What does this game mean to you? Do you see it as a job or is it your passion? / Basketbola geri dönelim. Bu oyun senin için ne ifade ediyor? Bu oyunu bir meslek olarak mı yoksa bir tutku olarak mı görüyorsun?

It means a lot. I have traveled half the world, that I have visited many countries leaving behind family and friends, and in the end that you do it because it is your passion. When you’re a girl and you start playing, you do not think about money, or about what is going to be your job. And that is precious and should not be missed. You have to play with passion and think about that girl who started playing. Obviously, you have to be professional, but for me, it is also a lifestyle.

Benim için çok şey ifade ediyor. Arkamda ailemi ve arkadaşlarımı bırakıp dünyanın yarısını dolaştım. Günün sonunda bu işi tutkunuz olduğu için yapıyorsunuz. Genç bir kızken, oynamaya başladığınızda parayı veya bunun bir iş olup olmayacağını düşünmüyorsunuz. Bu gerçekten çok değerli ve bunu kaybetmemek gerekiyor. Basketbola yeni başlamış bir genç kız gibi düşünmeli ve öyle oynamalısınız. Tabii ki profesyonel olmanız gerekiyor ama bu benim için aynı zamanda bir yaşam tarzı.

What would you want to do as a job if you were not a pro- basketball player and why? / Eğer kariyer olarak basketbolu seçmeseydin, hangi mesleği yapmak isterdin?

I can not imagine it. Because my whole life would have been very different and I do not know where I would have gone. But I think I would have done something to help people. It is important to help create a better society, and in fact, I want my future to go that way.

Hayal edemiyorum. Çünkü hayatım tamamen farklı olurdu ve nereye gitmiş olabileceğimi bilemiyorum. Ama sanırım insanlara yardım etmek için bir şeyler yapardım. Daha iyi bir toplum için bir şeyler yapmak çok önemli ve doğrusu mevcut geleceğimin de bu yönde ilerlemesini isterim.

How would you describe Astou off the court? / Saha dışındaki Astou’yu nasıl tanımlarsın?

I am a happy person, who always wants people to be happy. There is a phrase that I like: “Be happy and make others happy.” And I think that is a very important principle in life. I like to enjoy what I do and to dream that dreams can come true. You see, my unlikely story is coming true. A girl from Dakar, who starts from below and arrives at the WNBA or to this great team like Çukurova. If you fight, you have many options to go far and fulfill your dreams.

Ben, diğer insanların da mutluluğunu isteyen mutlu bir insanım. Sevdiğim bir söz var: “Mutlu ol, başkalarını da mutlu et.” Bunun hayatta çok önemli bir prensip olduğunu düşünüyorum. Yaptığım şeyden keyif almayı ve hayallerin gerçek olabileceğini hayal etmeyi seviyorum. Görüyorsunuz, benim beklenmedik hikayem gerçek oldu. En aşağıdan başlayıp, WNBA’e ve Çukurova gibi güçlü bir takıma ulaşan Dakarlı bir kız… Eğer mücadele ederseniz, daha iyisi için pek çok fırsat önünüze çıkar ve hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

It might be too early for you to say that but what would you say to possible Spanish players who might plan to select Turkey as their abroad experiences? / Bunun için belki çok erken ama Türkiye’yi yurtdışı tecrübesi olarak seçmeyi düşünen İspanyol oyunculara vermek isteyeceğin bir mesaj var mı?

A few have come and have lived the experience. The Spanish league was the best in Europe, but the economic crisis affected a lot and made it suffer. But now the investment has gone up a lot, the federation has done a very good job and is once again a very competitive league. So it is difficult for Spanish players to leave their country if they have good conditions in Spain. But honestly, Turkey is a spectacular place to play. Good people, good equipment, good working conditions. I always talk to them, I encourage them to try, because I am very happy to play in Turkey.

Geçmişte bazıları Türkiye’ye geldi ve bu tecrübeyi yaşadı. İspanya ligi bir zamanlar Avrupa’daki en iyi ligdi ancak ekonomik kriz her şeyi çok etkiledi ve lige biraz darbe vurdu. Fakat artık yatırımlar oldukça arttı, federasyon çok iyi işler yaptı ve lig bir kez daha çekişmeli hale geldi. Bu yüzden, İspanyol oyuncuların eğer İspanya’da iyi şartlara sahiplerse ülkelerini bırakmaları pek olası değil. Ama Türkiye, gerçekten, oynamak için muhteşem bir ülke. Güzel insanlar, iyi ekipmanlar, iyi çalışma şartları… Onlarla her zaman konuşuyorum, denemeleri için onları cesaretlendiriyorum. Çünkü ben Türkiye’de oynadığım için çok mutluyum.

Before we finish, do you have any messages to our fans? / Bitirmeden önce, taraftarlarımız için bir mesajın var mı?

We play for them to be happy, and we do not think about anything other than achieving victories so that they feel proud to be fans of Çukurova. From what I have seen they are very kind people, and they give me all the love possible, so this is everyone’s job, and if they are by our side supporting us, we will achieve great things. We need you, and we will not fail you!

Onların mutlu olması için oynuyoruz ve zaferlere ulaşmaktan başka hiçbir şey düşünmüyoruz ki onlar da Çukurova taraftarı olmaktan gurur duysunlar. Gördüğüm kadarıyla taraftarımız çok nazik ve bana olan sevgilerini gayet gösteriyorlar. Her iki tarafın bu işte payı var. Ve eğer bizim yanımızda olup bizi desteklerlerse, çok büyük şeyler başaracağız. Size ihtiyacımız var ve sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız!