Tarihçe


Çukurova Basketbol Kulübü, 2017 yılının Mayıs ayında, Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden Girne Üniversitesi’nin yarışmacı haklarının satın alınıp, kulüp tüzel kişiliğinin Mersin’e taşınmasıyla kuruldu.

Türk Basketbolu’na farklı alanlarda uzun yıllar hizmet etmiş profesyonellerden oluşan organizasyonumuz, 2017 Haziran ayında, yeni kurumsal kimliği doğrultusunda, logosu ve renklerini belirleyerek, takım hüviyetini oluşturdu.

Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ndeki ilk sezonunu, 14 galibiyet ve 10 mağlubiyetle 5. sırada tamamlayarak Play-Off’a kalma başarısı gösteren organizasyonumuz, Play-Off’larda Yarı Final’e kadar yükselerek, sıradışı bir ilk sezon performansına imza attı.

Takım ve bireysel anlamda birçok başarıya imza attığımız ilk sezonumuzda, ligdeki 13 farklı rakibin 12’sine karşı galibiyet almayı başaran takımımız, ayrıca sezonun sayı ve top çalma rekorlarını kırdı.

2017-18 sezonunun sonunda, Diamond DeShields’ın, Chicago Sky tarafından 1. tur, 3. sıradan seçilmesiyle, WNBA Draft’ına en yüksek sıradan oyuncu veren Türk takımı unvanına sahip olan organizasyonumuz bir ilki daha gerçekleştirmiş oldu.

2018 Haziran ayında Yakın Doğu Üniversitesi’nin faaliyetlerini sona erdirme kararıyla, organizasyonumuz EuroLeague’de mücadele etme hakkı kazanmış oldu.